Glykol G12++ NG 25l
Arom-dekor Kemi
Säkerhetsdatabladlänk

Artikelinformation

Glykol G12++ NG är en modern högkvalitativ longlife glykol. Utvecklad och formulerad för att klara de allt högre krav som ställs från ledande fordons- och motortillverkare. Speciellt designad för användning i moderna förbränningsmotorer, hybridbilar och för indirekta kylsystem i elbilar. Skyddar mot korrosion, frysning, kokning samt motverkar uppkomsten av kavitation. Är kompatibel med de flesta andra kylvätskor baserade på etylenglykol. Består av monoetylenglykol och ett nyutvecklat inhibitorpaket baserat på OAT samt silikat som ger ett utmärkt korrosionsskydd för de flesta metaller inklusive aluminium. Innehåller ej 2-EHA, aminer, borater eller nitriter. Etylenglykol är giftig och får ej förtäras. Den är biologiskt nedbrytbar och utsläpp av mindre mängder orsakar ej störningar i reningsverkens nedbrytningssteg.

Egenskaper

Specifikation: Cummins CES 14603  
Specifikation: Deutz DQC-CC14  
Specifikation: Ford ESD-M97B49-A  
Specifikation: WSS-M97B57-A1  
Specifikation: MAN Typ 324 Si-OAT  
Specifikation: MB 325.6  
Specifikation: MB 325.5  
Specifikation: MTU MTL 5048  
Specifikation: VW 774G  
Specifikation: VW 774L  
Specifikation: G12 EVO  
Specifikation: G12++  
Specifikation: ASTM D3306  
Specifikation: ASTM D4340  
Specifikation: ASTM D4985  
Specifikation: ASTM D6210  
Specifikation: BS6580.2010  
Specifikation: Cuna NC 956-16  
Specifikation: JIS K2234-2018  
Specifikation: SAE J1034  
Innehåll [liter]: 25 l 
Förpackning: Dunk  
Produkttyp: Kylarvätska  

Allmän information

Glykol G12++ NG blandas med demineraliserat vatten och ger följande frysskydd. För ett fullgott rostskydd rekommenderas en inblandning av minst 35% Glykol G12++ NG

50% Glykol -40°C 35% Glykol -23°C

Motor/fordonstillverkare rekommenderar att kylarvätska (glykol) blandas med demineraliserat vatten för att minska risken för korrosion och skador på kylsystemet i fordonet. Kommunalt kranvatten innehåller salter som angriper metaller. Demineraliserat vatten har generellt en betydligt lägre konduktivitet (konduktivitet är mått på vattnets totala salthalt) jämfört med kommunalt vatten och ska därför användas.

Ursprungsland: SE
Tullkod: 38200000

Köp till
Artikel Pris inkl. moms
Tappkran 61mm, stigning 6mm
 
86,25 kr 
Finns på centrallager